اگر دندان‌های شما نامرتب است و طرح لبخند زیبایی ندارید این مطلب را حتما بخوانید:

درمان ارتودنسی یک اصطلاح عام که به منظور اصلاح بی نظمی ها و نامرتبی‌های دندان انجام می‌گیرد. ردیف و مرتب کردن دندان‌ها تنها فایده ارتودنسی نیست. ارتودنسی لبخند را زیباتر می‌کند و سلامت کلی دهان و دندان را ارتقاء می‌دهد.

چه کسانی به ارتودنسی نیاز دارند؟

ارتودنسی در اغلب بیماران یک انتخاب است. به عبارت دیگر بیمار مجبور نیست که ارتودنسی کند و ارتودنسی نکردن تهدیدی برای زندگی وی نخواهد نداشت. ولی اگر ارتودنسی به درستی انجام شود، باعث ایجاد اصلاح فرم دندان ها و زیبایی لبخند می‌شود، به همین روی کیفیت زندگی فرد افزایش می‌یابد. د

بهترین سن برای ارتودنسی چه سنی است؟

سن خاصی برای گذاشتن دستگاه‌های ثابت ارتودنسی وجود ندارد و اکثر نامرتبی های دندانی را در هر سنی می‌ توان تصحیح کرد. البته بهترین زمان برای گذاشتن دستگاههای ارتودنسی، توسط متخصص ارتودنسی (اُرتودنتیست) تعیین می‌شود. سن اکثر افرادی که تحت درمان ارتودنسی قرار می‌گیرند کمتر از 20 سال است اما افراد با سن بالاتر نیز می‌توانند دندانهایشان را ردیف کنند.

آشنایی با انواع ارتودنسی

1- ارتودنسی ثابت:

بریس‌های استاندارد از سیم‌ها و براکت‌های فلزی تشکیل می‌شود که روی دندان‌ها ثابت می‌شود تا آنها را با اعمال نیرو به سمت موقعیتی بهتر هدایت کند.

2- ارتودنسی دیمون:

ارتودنسی دیمون از تکنولوژی متفاوتی بهره می‌گیرد، سازو کار لغزشی کشویی، جایگزین براکت‌های سیمی معمول و کش می‌شود. در نتیجه درمان کوتاه‌تر و مراحل آن سریع‌تر می‌شود، بیمار در طول درمان راحت‌تر است. سیستم دیمون نیروهای قوی‌تری را به دندان‌هایی وارد می‌کند که بی نظمی آنها شدیدتر است.

3- ارتودنسی لینگوال:

وسایل ارتودنسی لینگوال (Lingual) پشت دندان‌ها قرار داده می‌شود و بنابراین عملاً نامرئی است. سازو کار ارتودنسی لینگوال (پشت زبانی) و ارتودنسی فلزی یکسان است، با این تفاوت که سیم‌کشی این بار پشت دندان است.

4- ارتودنسی نامرئی:

پلاک شفاف ارتودنسی نامرئی به تدریج دندان‌ها را به سمت موقعیت بهتر حرکت می‌دهد. در این روش از مجموعه پلاک‌های پلاستیکی شفافی استفاده می‌شود که به خوبی روی دندان می‌نشیند. به جای آن که سیم‌ها هر چند هفته یک بار سفت شود، پلاک جدیدی در اختیار بیمار قرار داده می‌شود تا دندان‌ها به تدریج مرتب شود.

5- ارتودنسی متحرک:

متخصصین گاهی ارتودنسی متحرک را برای اصلاح اختلال‌های بایت و تاثیر بر رشد فک کودکان و انواع پلاک نگهدارنده توصیه می‌کنند. زمانبندی و مهارت در استفاده از ارتودنسی متحرک شرط لازم موفقیت درمان است.

آیا ارتودنسی درد دارد؟

وقتی داریم دندونای شما را ارتدنسی (سیم پیچی) می کنیم به هیچ وجه درد احساس نمی کنین ولی هر بار که از پیش ما می رین تا یکی دو روز دندونا حساس می شن. درد شدید اصلا ندارین فقط یه حساسیت کلی است که با استامینوفن معمولی ساکت می شه.

مراحل و مدت زمان ارتودنسی چگونه است؟

برای انجام درمان ارتودنسی به منظور ردیف کردن دندانها، ابتدا بیمار باید معاینه گردد. پس از معاینه، یک متخصص خوب ارتودنسی دستور تهیه رادیوگرافی (پانورامیک و سفالومتری) و همچنین فتوگرافی (با دوربین عکاسی معمولی) را می دهد. برخی از متخصصین ارتودنسی در جلسه ی معاینه، قالبگیری اولیه را هم انجام می دهند. پس از بررسی این مدارک توسط دکتر ارتودنسی، طرح درمان مربوط به هر بیمار نوشته می شود و به بیمار توضیح داده می شود. درصورت پذیرش روال درمان توسط بیمار، چسباندن براکتهای ارتودنسی برای سیم پیچی آغاز می شود. مراحل عبارتند از:

1-رادیوگرافی و قالب گیری

2-اقدام اولیه

3-قرار دادن بریس

4-تنظیم ماهی یک بار

5-دراوردن بریس

6-قرار دادن پلاک

مدت زمان ارتودنسی چه میزان است؟

طول درمان ارتودنسی برای تمام بیماران یکسان نیست؛ اصلاح بعضی مشکلات زمان‌برتر است، ارتودنسی به طور متوسط حدود دو سال طول می‌کشد. با این حال متخصصین ارتودنسی می‌توانند مشکلات متوسط‌‌‌‌تر را ظرف فقط شش ماه درمان کنند، حال آن که اصلاح مشکلات پیچیده‌تر سه سال یا بیشتر طول می‌کشد. دندانپزشک بهترین و موثق‌ترین منبع کسب اطلاعات درباره درمان ارتودنسی و مدت زمان آن است.

آیا احتمال برگشت ارتودنسی وجود دارد؟  

یکی از سوالاتی که مراجعان به متخصصان ارتودنسی می‌پرسند قابل برگشت بودن مشکلات ارتودنسی بعد از درمان است. بعد از درمان ارتودنسی نتیجه درمان برای اکثریت بیماران رضایت‌بخش است. حفظ این نتیجه مستلزم دقت متخصص ارتودنسی، همکاری بیمار در استفاده از وسایل نگهدارنده و فاکتورهای مرتبط با رشد طبیعی بیمار است. بطور کلی اگر درمان با روش صحیح و توسط متخصص ارتودنسی انجام شده باشد امکان برگشت درمان به ۵ درصد هم نمی‌رسد. این برگشت درمان به سه شکل کلی برگشت مشکلات فکی، برگشت کجی دندان و باز شدن فضا در ناحیه دندانهای کشیده شده خود را نشان می‌دهد

هزینه ارتودنسی به چه میزان است؟

هزینه های درمان ارتودنسی به عوامل زیادی بستگی دارند. با این وجود این هزینه‌ها معمولا به صورت یکجا پرداخت نمی‌شوند. حتما در جلسه اول مشاوره با متخصص ارتودنسی درباره نحوه پرداخت هزینه‌ها صحبت کنید. این عوامل عبارتند از: نوع درمان طول مدت درمان میزان به هم ریختگی دندان‌ها نیاز به درمان‌های جانبی مانند جراحی فک در کنار ارتودنسی

 آیا مرتب کردن دندان ها بدون ارتودنسی امکان پذیر است؟

متاسفانه برخی از دندانپزشکان عمومی که متخصص ارتودنسی نیستند با سوء استفاده از نگرانی بیماران نسبت به طول درمان ارتودنسی اقدام به تبلیغاتی با عناوین “ارتودنسی سریع”، “ارتودنسی در یک جلسه”، “مرتب کردن دندان ها بدون ارتودنسی” و یا “ارتودنسی با لیرز” می کنند. در این موارد آنها در واقع با تراش دندانها در نواحی بیرون زده و ترمیم دندانها با کامپوزیت یا لمینیت در قسمت های تورفته اقدام به رفع ظاهری مشکل ناردیفی دندانها می کنند. حال آنکه این کار منجر به آسیب جدی دندانها حتی تا سرحد کشیدن آنها ظرف چند سال خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و معرفی بهترین دندان پزشکان برای انجام ارتودنسی با ما در ارتباط باشید

ایمو، واتس اپ، تلگرام، تماس و پیامک: 00989156500382

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست